Warning: Trying to access array offset on value of type bool in
/home/za-architekt/ftp/zieba/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line
1230 Warning: Trying to access array offset on value of type bool in
/home/za-architekt/ftp/zieba/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line
1235Kształt Domu Liniowego ma swoją genezę w ukształtowaniu działki. W pobliżu znajduje się niewielki ciek wodny, który w połączeniu z naturalnie ukształtowaną skarpą tworzą krajobraz wymagający umiejętnego wpisania nowej zabudowy w zastane miejsce. Zaprojektowany Dom Liniowy to parterowy budynek o układzie horyzontalnym, maksymalnie wykorzystujący ukształtowanie terenu oraz interakcje wnętrza, ich funkcjonalność połączona z widokami otaczającego krajobrazu. Mając na uwadze fakt, iż na działce występują dwa elementy determinujące prace nad projektem czyli skarpa oraz ciek wodny, które są ze sobą powiązane, najważniejszą kwestią, było stworzenie takiej formy budynku, która wykorzysta te walory przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i układu jednopoziomowego, który to był życzeniem inwestora. Dlatego powstał budynek parterowy wysunięty poza linie ukształtowania terenu, dla zracjonalizowania kosztów konstrukcyjnych posadowienia domu, budynek został w części wysuniętej podparty żelbetowymi wspornikami co pozwoliło również osiągnąć efekt wizualnej lekkości, przy jednoczesnym zachowaniu walorów widokowych działki. Płaski dach posłużył jako taras. W projekcie dominuje drewno, biały tynk oraz przeszklenia, zorientowane w stronę południową. Niewielkie cofnięcie południowej elewacji budynku nie jest przypadkowe. W ten sposób uzyskano naturalne zacienienie oraz taras w poziomie parteru. Również przez ten zabieg elewacja drewniana jest w mniejszym stopniu narażona na czynniki atmosferyczne, które mogą na nią oddziaływać. Duże wertykalne przeszklenia zapewniają odpowiednie doświetlenie pomieszczeń a ich cofniecie od strony południowej zapewnia odpowiedni balans zapotrzebowania budynku na energie.
Parter budynku został podzielony na dwie funkcjonalne strefy;dzienną z indywidualną strefą nocną właścicieli domu oraz nocną, w której zlokalizowano pokoje sypialne wraz z łazienkami i garderobą jak również pomieszczenie techniczne obsługujące budynek. Z głównego wejścia możemy dostać się do przechodniej garderoby, z której mamy dwa wyjścia – do strefy nocnej oraz dziennej. Z niego bezpośrednio dostajemy się do kuchni, jadalni powiązanej z salonem. Idąc dalej mamy dostęp do takich pomieszczeń jak sypiania połączona, z łazienką i sauną. Ten układ pomieszczeń został tak zaplanowany, aby część dzienna i sypialniana otwierała się na widok otaczającego krajobrazu. 200m2 powierzchni użytkowej, program funkcjonalny, który został zaprojektowany w tej wielkości jest odpowiedzią na zracjonalizowanie kosztów inwestycji do zaprojektowanej formy architektonicznej, jej efektów wizualnych. Zamiarem było stworzenie domu całkowicie otwartego na piękno przyrody, w którym uchwycone zostaną kadry otaczającego krajobrazu i zapewnione spektakularne widoki jego mieszkańców.
W Domu Liniowym, dominuje prostota, a przejawia się ona w czystych, klarownych układach liniowych i odważnych elementach strukturalnych podkreślających charakter budynku.Biała fasada rozciąga się po całej długości domu. W nią wtopione są fragmenty drewnianej elewacji oraz przeszklenia.Rośliny otaczające dom to głównie dzikie trawy naturalnie korespondujące z otoczeniem.
Biuro Architektoniczne ZA-ARCHITEKT